بعد از خوردن نوشابه

پنج‌شنبه 14 فروردین‌ماه سال 1393

بعد از خوردن نوشابه

10 دقیقه بعد: 10 قاشق چای­خوری شکر واردبدنتان می شود.

میدانیدچرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی­ شوید؟  چون فسفریک اسید، طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی­ اش راخنثی میکند.

20 دقیقه بعد: قند خون­تان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی  انسولین می­ شود.کبدتان شروع می کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.
40 دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمکهایتان  گشاد می­ شود، فشار خونتان بالا می رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند. گیرنده­ های آدنوزین مغز حالا بلوکه می شوند تا از احساس خواب­  آ
لودگی جلوگیری کنند.

45 دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می کنند، تحریک می­ شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می­ شود.
بعد از 60 دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می­ چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می­ کند. میزان بالای قند خون و شیرین­ کننده ­های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را ازطریق ادرار باعث می­ شوند.
مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می­ شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و روی  که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می­ شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیتها نیز از دست می­ رود.
مدتی بعدتر: کم­ کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش می­ کند و نوبت به افت قند می­ رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و  تحریک
­ پذیر می­ شوید یا خیلی کرخت و بیحال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید،دفع کرده ­اید؛ آبی که می­ شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می­ رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می­  کنید. سرانه مصرف نوشابه های گازدار در ایران ۴۲ لیتر است. با این آمار ما در سرانه مصرف نوشابه های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده ­ایم.

برگرفته از وبلاگ  سرکار خانم ساناز ضرابی. کارشناس ارشد شیمی تجزیه

نظرات (1)
سلام. خدا قوت
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد