X
تبلیغات
رایتل

چرا اوزون در قطبهای جنوب وشمال بیشتر سوراخ می شودؤ

چهارشنبه 23 بهمن‌ماه سال 1387

سوراخ شدن لایه اوزون: 

 

چرا سوراخ شدن لایه اوزون از قطب ها شروع می شود؟

به چند علت: یکی اینکه چون گردش وضعی زمین از غرب به شرق است به دلیل نیروی گریز از مرکزی که در دو قطب وجود دارد  دو حفره در دو قطب ایجاد می شود مانند وقتی که چای شیرین را به هم می زنید. و در این حفره ها آلاینده ها متمرکز می شوند و اثر تخریبی بیشتری پیدا می کنند. دوم اینکه اصولا لایه استراتوسفر که در بالای آن لایه اوزون قرار دارد در دو قطب باریکتر است. این لایه در استوا  به  طور متوسط 18 کیلومتر، در مناطق معمولی 21 کیلومتر، و در قطب ها به طور متوسط 8 کیلومتر می باشد. تخریب لایه اوزون بیشتر در قطب جنوب صورت می گیرد، زیرا در سمت قطب جنوب به  نسبت قطب شمال خشکی های بیشتری وجود دارد. تخریب لایه اوزون در سال های اخیر به  علت آنکه کشورهای صنعتی تدابیر خاصی برای جلوگیری از ورود آلاینده ها  به جو داشته اند، روند رو  به  بهبودی داشته است. اما در تابستانها که جلبک ها رشد و نمو بیشتری دارند(همانگونه که می دانید مقداری CFC به  طور طبیعی از تجزیه جلبکها حاصل می شود) یا هوا جریان بیشتری دارد و آلاینده ها بیشتر وارد جو می شوند ممکن است این تخریب بیشتر صورت گیرد. اخیرا دانشمندان علت ایجاد حفره در لایه اوزون  را گرداب های سنگین که در قطب جنوب جریان دارند می دانند. در زمستان در طول شب های قطبی نور خورشید  در تمام سطح قطب جنوب در دسترس نیست به همین دلیل در این قطب در لایه استراتوسفر طوفان های سنگینی گسترش می یابند که به آنها گرداب قطبی(Polar Vortex) می گویند. گرداب قطبی می تواند ذرات سازنده ی هوا را تجزیه کند. این گرداب ها باعث ایجاد  ابر های سردی می شوند که بر فراز قطب جنوب جریان می یابند که  به  این ابرها  ابر استراتوسفر قطبی(Polar Stratosphere Could) می گویند.PSC ها بسیار سرد هستند و دمای آنها به حدود 80  درجه زیر صفر می رسد. این ابر ها از نیتریک اسید تری هیدرات تشکیل شده اند و با  ابرهایی که ما آنها را در آسمان می بینیم کاملا متفاوت است. پس این ابرهای اسیدی می توانند لایه اوزون را تخریب کنند. بنابر این با استناد به تحقیقات انجام شده  موارد زیر را از عوامل موثر در تخریب لایه اوزون دانست.

الف: زمین به گونه ای قرار گرفته است که نور خورشید به قطب شمال بیشتر از قطب جنوب می تابد به همین دلیل ضخامت لایه اوزون در قطب شمال بیشتر از ضخامت آن در قطب جنوب است.(همانگونه که می دانید پیوند میان اتم اکسیژن و مولکول اکسیژن در مولکول  اوزون، بسیار ضعیف می باشد  و ممکن است با کوچکترین برخورد از هم جدا و یا  با دریافت کوچکترین انرژی مانند انرژی تابش خورشید به حالت اولیه خود برگردند)

ب: از موارد گفته شده نتیجه می شود که هوای قطب جنوب سردتر از هوای قطب شمال می باشد بنابر این هوای گرم هنگامی که  بر اثر جریان هایی به قطب جنوب می روند چون سبک می باشند به سمت بالا می روند و موجب نابودی لایه اوزون بر فراز قطب جنوب می شوند.

ج: در زمستان نور خورشید کاملا در تمام سطح قطب جنوب در دسترس نیست و این امر باعث کاهش دما و تشکیل ابرهای PSC  می شود.

د: ابرهای PSC اسیدی می باشند و به  همین دلیل آنها به  لایه اوزون آسیب می رسانند.

و: CFC ها وقتی وارد جو می شوند در حضور سرما کلر از ترکیب خود جدا می شود که مناسبترین منطقه برای این کار قطب شمال و جنوب است. با شروع تابستان در قطب اتم کلر شروع به تخریب لایه  اوزون می کند که هر اتم کلر می تواند 100000 مولکول اوزون را تخریب کند.

نظرات (82)
ممنون از شما، مطالبتون خیلی خوب بود.
mamnoon az matalebe mofidetun
jaleb bood
بدنبود
سلام آقای زینی وند.خوب هستین؟
واقعا ازتون ممنونم.مدت زیادی بود دنبال این جواب بودم.مرسی
ملسیییی عالی بود .....موفق باشید
مطلب جامع و خوبی است.ویکی پدیا اطلاعات کمی در این مورد به زبان فارسی دارد.
از شما و مطلبی که نوشته اید تشکر میکنم چون خیلی به من کمک کرد.
ممنون ازمطلب خوبت.خیلی عالی بودوکمک کرد.من این مطلب روبادرج نام وسوابقت ومنبع(وبلاگت)به عنوان یه قسمت ازیه تحقیق ارایه دادم.بازم ممنون.
kheyli mamnoon matlabe mofidi bood
سلام.
ممنون.
مطالبتون خیلی خوبه.
خیلی کمکم کرد.
سلام-ممنون به خاطر پست مفیدتون
ممنونم، خیلی مفید بوووود
مطالب عالی بود
با تشکر
ممنون از مطالب عالیتون.فقط من یه جاش رو نفهمیدم اینکه اگه انرژی خورشیدی باعث شکسته شدن پیوند بین مولکول های اوزون میشود چرا در قطب جنوب که این انرژی کمتره پیوند این مولکول ها شکسته؟اگه میشه جواب رو به ایمیلم بفرستید.
Mamnoon b daradam khord....
مطالب مفیدی بود.موفق باشید
خدا قوت.ممنون از مطلب خوبتون.
سلام داد pfc ها نه cfc ها تخریب میکنند :-P
خوب بود مسیییییی
ممنونم الهی خیر ببینی
مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی .واقعا ممنون استفاده کردیم (به وبلاگ منم سر بزنید )
سلام ممنون از مطالب خوب و جالبتون خیلی کمکم کرد
سپاس از مطلبتون
یه ارائه کوچولو داشتم تو کلاس . کارمو راه انداخت
ممنون
آفرین آفرین ... خوبه ...
سلام.. تخریب لایه اوزون در قطب جنوب رو در آخر فصل سینتیک واکنش ها در کتاب شیمی فیزیک ( نویسنده لواین) حتما مطالعه بفرماییدترجمه فارسی اش هست... مطالبی که نوشتید مخصوصا اون قسمت نیروی گریز از مرکز علمی نیست...این دلایلی که گفتید ربطی نداره....موفق باشید
ممنون مطالبتون بدردم خورد
ممنونم،مطالبتون عال و در عین حال به درد بخور بودند
ممنون از مطالب خوبتون خیلی کمکم کرد.
خیلی ممنوووووووووووووووووووون
اااااااااااااااااااا:
قربونت برم دستت درد نکنه
چرا هر اتم کلر 100000 مولکول اوزون نابود می‌کند . تر حالی که قائدتا باید یک تا دو مولکول را نابود کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سایتتم مثله قیافته
امیر اقا!
تو چیکار به قیافش داری ؟جوابتو گرفتی برو!

خیلی ممنون از اینکه جواب این سوال را گذاشتین .من یه سوال دیگه هم ازتون داشتم .البته نمیدونم شما تو زیست هم سر رشته دارین یا نه ولی بطور خلاصه و مفید وقابل درک برای دانش اموز دبیرستانی :چه انزیمی باعث میشه دو رشته ی دی ان ای از هم جدا بشن؟ممنون میشم اگه کسی میدونه جواب بده
87787
ممنون از مطالبت.واقعا به دردم خورد.
عالی بود خسته نباشین
ریحانه جون به این علت با وجود اینکه خورشید سبب شکست پیوند مولکول ها میشود اما غلظت اوزون تغییر نمیکند اینکه نورخوشی واشعه های یو وی بی.سی.ای میشکنند پیوند هارو اماترکیب ادوباره o2های تشکیل شده با تک اتم های اکسیژن .اضافه که درون جو وجود دارن .پیوند خورده و دوباره اوزون تشکیل میشود این طوری هم اشه های یو وی خیلی کم به زمین میرسند و هم اوزون تخریب نمیشه.
ممنون از مطالب خوبتون و اطلا عاتی که به ما دادید.
عالی بوووود عالییییییی واقعا ممنون
ممنون

مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

واقعا ممنون.بسیار عالی و استفاده کردم.
totally good.thank you
آقای وزینی تشکر تشکر
خییییییلیییییییی ممنون!!پرفکت!!
موفق باشید!
خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بد بود
کککارتون حرف نداشت.اییییییییییول
( تعداد کل: 82 )
   1       2    >>
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد